Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 listopada 2006 r., sygn. I SA/Wr 692/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca) Asesor WSA Katarzyna Borońska Protokolant: Kamila Paszowska - Wojnar po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 listopada 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi A SA Oddział A w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r oddala skargę.

Uzasadnienie

W wyniku przeprowadzonego postępowania decyzją Nr [...] z dnia [...] Pezydent Miasta L. określił Spółce A Zakład A w L. podatek od nieruchomości za 2003 r. w kwocie [...]. Przy określaniu zobowiązania podatkowego wziął pod uwagę przedstawione przez Spółkę dane dotyczące poszczególnych przedmiotów opodatkowania, a w szczególności wyrobisk górniczych w skład których wchodzą: szyby, szybiki, komory główne, przekopy i chodniki. Organ podatkowy I instancji, jako podstawę opodatkowania budowli przyjął ich wartość w kwocie [...] (w okresie od stycznia do maja 2003r.) oraz w kwocie [...] (w okresie od czerwca do grudnia 2003r.). Uznał bowiem, że zlokalizowane w wyrobisku górniczym urządzenia budowlane stanowią budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Bez tego typu urządzeń i obiektów zakład górniczy nie mógłby normalnie funkcjonować.

Organ wskazał na zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzoną od 1 stycznia 2003 r., która definiując, w art. 1a ust. 1 pkt 2 pojęcie "budowli" jako obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, a także urządzenia budowlanego w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, związanego z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, definitywnie rozstrzygnęła, iż budowlą jest nie tylko sam obiekt lecz i wszelkiego rodzaju urządzenia towarzyszące, które umożliwiają jego normalne funkcjonowanie. Oznacza to, że wyrobisko górnicze, dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości, powinno być traktowane nie jako jednorodny obiekt, lecz jako budowla składająca się z poszczególnych obiektów lub urządzeń funkcjonalnie ze sobą powiązanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00