Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. II SA/Bd 837/06

 

Dnia 30 listopada 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędziowie: sędzia WSA Wojciech Jarzembski (spr.) asesor WSA Ewa Kruppik - Świetlicka Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 30 listopada 2006 roku sprawy ze skargi Adama K. na postanowienie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w B. z dnia [...] 2006 r., nr [...] w przedmiocie zaświadczenia potwierdzającego przymusowe zatrudnienie w ramach zastępczej służby wojskowej w [...] oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] 2006 r. Adam K. zwrócił się do Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień we W. o wydanie zaświadczenia "o przymusowej pracy w ponadkontyngentowych brygadach Służba Polsce... celem przedłożenia odnośnym władzom w ZUS".

Postanowieniem z [...] 2006 r. - Nr [...] ww. organ pierwszej instancji odmówił wydania takiego zaświadczenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że problematykę związaną z wydaniem tego rodzaju zaświadczeń reguluje ustawa z dnia 2 września 1994 r. o dodatku i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych (tj. Dz. U. z 2001 r., Nr 60, poz. 622 ze zm.) i rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 grudnia 1994 r. w sprawie organów wojskowych właściwych do wydawania zaświadczeń żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla kamiennego, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu oraz trybu postępowania przed tymi organami (Dz. U. Nr 136, poz. 707 ze zm.). Organ wskazał także, że uprawnienia przewidziane w powołanej ustawie przysługują m.in. żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949 do 1959 byli przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu oraz batalionach budowlanych oraz żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcielani do ponadkontyngentowych brygad "Służba Polsce" i przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla i kamieniołomach. Wskazano także, że zgodnie z § 1 ust. 2 tego rozporządzenia wojskowy komendant uzupełnień wystawia je na podstawie posiadanej ewidencji wojskowej, w razie jej braku na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę innych dowodów oraz przeprowadzonego w koniecznym zakresie postępowania wyjaśniającego w trybie określonym w kodeksie postępowania administracyjnego. Wskazano, że w wyniku przeprowadzonego przez Wojskową Komendę Uzupełnień we W. postępowania administracyjnego po zasięgnięciu informacji w przedmiotowej sprawie w Archiwum Akt Nowych i Archiwum Państwowym w Katowicach oraz w oparciu o dane z ewidencji wojskowej nie ustalono, że wnioskodawca był przymusowo zatrudniony w brygadach ponadkontyngentowych w ramach służby zastępczej. Ustalono, iż odbywał zasadniczą służbę wojskową w pełnym wymiarze w okresie od [...] 1950 do [...] 1952 r. w [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00