Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Wr 287/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant Katarzyna Dziok po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 września 2006 r. sprawy ze skargi A s.c. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu bez wymaganego zaświadczenia oraz bez uiszczenia należnej opłaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego we W. wymierzył D. B.-S. i S. S., prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej A, karę pieniężną w kwocie [...] (za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez wymaganego zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej) oraz karę pieniężną w kwocie [...] (za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych).

Powyższe naruszenie obowiązków stwierdzili funkcjonariusze organu celnego w dniu [...], podczas przeprowadzonej na drodze krajowej Nr [...] w miejscowości P. kontroli dokumentów, kierowanego przez S. S. zespołu pojazdów, składającego się z samochodu marki Volkswagen Transporter T4 (Nr rej. [...]) oraz przyczepy o Nr rej. [...] (o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), na której przewożono samochód osobowy.

Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne orzeczenie w decyzji z dnia [...], Nr [...], wydanej po rozpatrzeniu odwołania S. S. i D. B.-S.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy - uwzględniając zarzuty sformułowane w odwołaniu - podkreślił przede wszystkim, że uprawnienie organu celnego do zatrzymywania i kontrolowania środków transportu wynika bezpośrednio z art. 61 ust. 1 pkt 7 ustawy o Służbie Celnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 156, poz. 1641 ze zm.). Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 3b ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.), umundurowany funkcjonariusz celny może wydawać polecenia lub sygnały (np. do zatrzymania). W zakresie tego uprawnienia nie ma ograniczeń strefowych. Dotyczy ono całego terytorium kraju (w odróżnieniu np. od kompetencji funkcjonariusza Straży Granicznej, który może wydawać polecenia i sygnały jedynie w strefie nadgranicznej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00