Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 padziernika 2006 r., sygn. IV SA/Gl 719/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie: WSA Małgorzata Walentek NSA Tadeusz Michalik (spr.) Protokolant: staż. Anna Michalska po rozpoznaniu w dniu 20 października 2006 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art.1 pkt 2, art.4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r. nr 90, poz.575 ze zm.), § 1, § 7 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz.294 ze zm.) Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. orzekł o braku podstaw do rozpoznania u W. G. choroby zawodowej -[...] wymienionej w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych.

W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że warunkiem stwierdzenia choroby zawodowej jest jej uprzednie rozpoznanie przez placówkę diagnostyczną oraz wskazanie, że warunki pracy w okresie zatrudnienia miały wpływ na wystąpienie zachorowania. W orzeczeniu z dnia [...] G. Centrum Medyczne, Przychodnia Chorób Zawodowych w K. rozpoznało u W. G. [...] z objawami [...]. Jednak z uwagi na znaczny upływ czasu od ustania narażenia na działanie szkodliwego czynnika nie rozpoznało choroby zawodowej. Następnie W. G. został zbadany w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego -Przychodni Chorób Zawodowych w S., która to placówka w orzeczeniu z dnia [...] rozpoznała u niego tę samą chorobę i z tej samej przyczyny nie uznała jej za chorobę zawodową. Organ orzekający ustalił także, że W. G. pracował w KWK "[...]" w latach [...] na stanowiskach [...], następnie w latach [...] był zatrudniony w KWK "[...]" na takim samym stanowisku. W roku [...] ponownie podjął pracę w KWK "[...]" jako [...] i [...] co i pracował na powierzchni. W czasie pracy pod ziemią był narażony na działanie [...] o stężeniu przekraczającym dopuszczalne normy. W ostatnim miejscu pracy -Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]", gdzie był zatrudniony od [...] nie był narażony na działanie szkodliwego czynnika. Ponieważ kompetentne placówki diagnostyczne nie rozpoznały u pracownika choroby zawodowej oraz z uwagi na przebieg zawodowego narażenia nie było podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00