Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Wa 1171/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski, sędzia WSA Adam Lipiński,, asesor WSA Jarosław Trelka (spr.), Protokolant Joanna Cygan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2006 r. sprawy ze skargi B. D. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2006 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości 3. zasądza od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz skarżącej B. D. kwotę 4,98 zł (cztery złote dziewięćdziesiąt osiem groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

II SA/Wa 1171/06

UZASADNIENIE

B. D. w dniu 1 grudnia 2005 r. złożyła wniosek o przyznanie jej w drodze wyjątku wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Odwołała się do swojego pisma z dnia 8 listopada 2005 r., w którym podała, że jest matką niepełnosprawnego syna. Sprawuje nad nim opiekę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odmówił jej prawa do wcześniejszej emerytury. Opieka nad synem uniemożliwia jej podjęcie jakiejkolwiek pracy. Dlatego ponownie wniosła o przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury. We wniosku powołała się na art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), zwanej też dalej "ustawą".

Decyzją z dnia [...] marca 2006 r. Prezes ZUS odmówił skarżącej przyznania w drodze wyjątku wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem. Organ ocenił, że nie istnieje podstawa prawna, na której możliwe byłoby przyznanie tego prawa dla skarżącej.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżąca podniosła, że wcześniejsza emerytura została jej na krótki czas przyznana, ale z powodu braku 15 dni do wymaganego okresu zatrudnienia emerytura ta została cofnięta. Wyraziła też stanowisko, że niezrozumiały jest wymóg, aby sama była całkowicie niezdolna do pracy w celu otrzymania świadczenia dla swojego syna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00