Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Ke 888/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.),, Asesor WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 września 2006r. sprawy ze skargi E. K., A. W., J. K. i J. W. na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie utworzenia Parku Kulturowego w K. I. stwierdza, że zaskarżona uchwała wydana została z naruszeniem prawa, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Rady Miejskiej w K. na rzecz J. K. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego, IV. zasądza od Rady Miejskiej w K. na rzecz J. K., E. K., J. W. i A. W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych solidarnie tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr [...] Rada Miejska w K. na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, utworzyła park kulturowy o nazwie "Park Kulturowy Miasta K." obejmujący obszar określony w załączniku graficznym nr 1.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podał, że zmiany gospodarcze, jakie miały miejsce po 1989 r. były niekorzystne dla przemysłowej struktury miasta, zwróciły aktywność mieszkańców w kierunku handlu i drobnych usług, co spowodowało powstanie licznych sklepików lokalizowanych w adaptowanych obiektach zabytkowych i tradycyjnych. Zwiększony ruch drogowy, przy niesprawnym systemie ulic, natłok i agresja reklam oraz przypadkowość kolorystyki starych domów powodują zatracenie charakteru Rynku jako najcenniejszej przestrzeni publicznej i pogarszają warunki życia w mieście. Nowa zabudowa mieszkalno- usługowa wykazuje tendencje do urozmaicania architektury, co nie we wszystkich przypadkach jest trafne w odniesieniu do skali miasta i sąsiedztwa przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00