Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2006 r., sygn. I SA/Wr 1329/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie Sędzia NSA Lidia Błystak Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Protokolant Barbara Głowaczewska po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2006 r. we Wrocławiu przy udziale na rozprawie sprawy ze skargi A sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] numer [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. oraz wysokości odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za miesiące od kwietnia do grudnia 2002 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją numer [...] z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. określił A sp. z o.o. we W. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. w wysokości [...] wraz z odsetkami za zwłokę od zaległości z tytułu należnych zaliczek na podatek za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień tego roku w łącznej wysokości [...].
W toku postępowania organ podatkowy I instancji ustalił, że A sp. z o.o. w zeznaniu podatkowym ostatecznym CIT-8 za 2002 r. wskazała w pozycji kosztów następujące wydatki:
1) w kwocie [...] poniesione na usługi serwisowe dotyczące naprawy sprzętu komputerowego przez firmę B D. Ł.;
2) w kwocie [...] na usługi marketingowe zakupione od "C S.A. we W.;
3) w kwocie [...] na usługę logistyczną zakupioną od firmy C R. P.
Wykonanie usług wskazanych jako pierwsze związane było z zawarciem umowy w dniu [...] pomiędzy A sp. z o.o. a firmą B D. Ł., mocą której osoba ta została upoważniona do dokonywania napraw gwarancyjnych podzespołów komputerowych. Cena usługi ustalona została ryczałtowo od każdej sztuki sprzętu (systemów chłodzenia) sprowadzanego przez spółkę do Polski, a produkowanego przez firmę D. Na tej podstawie wystawiane były poszczególne faktury VAT, które wraz z dowodami zapłaty zostały przedstawione organowi jako dowód świadczący o wykonaniu usług. Własność sprowadzanego towaru przenoszona była na rzecz A S.A., która to spółka prowadziła dystrybucję tego towaru. Przesłuchiwany w charakterze świadka D. Ł. zeznał, iż nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających uszkodzenia sprzętu, jak również ilość urządzeń przyjętych do naprawy. Jednocześnie z przesłuchania P. P. w charakterze strony wynika, że dokonywał on napraw gwarancyjnych na własny koszt i odpowiedzialność, mimo, że urządzenia te były objęte gwarancją producenta. Organ ustalił też, że sprzęt trafiał do naprawy bezpośrednio ze C S.A. oraz od klientów, którzy od tej spółki ów sprzęt zakupili. Ponadto kontrolowana spółka nie przedstawiła żadnych umów zawartych czy to z producentem urządzeń czy to ze C S.A., w których uregulowana zostałaby kwestia sposobu dokonywania jego napraw. W tej sytuacji organ stwierdził, że omawiane wydatki nie dotyczą kontrolowanej spółki i nie mają wpływu na jej przychód, przez co nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right