Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 173/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym; Przewodniczący: Sędzia WSA - Bogumiła Kalinowska Sędziowie: Asesor WSA - Anetta Chołuj (sprawozdawca) Sędzia NSA - Anna Moskała Protokolant: - Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 30 sierpnia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi G. L. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze.

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 11 oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., zwanej dalej w skrócie u.s.g.), Rada Miejska w L. w § 1 uchwały Nr [...] z dnia [...] w sprawie wskazania miejsca poza targowiskiem miejskim do prowadzenia handlu obwoźnego na terenie miasta postanowiła "Do prowadzenia handlu obwoźnego poza targowiskiem miejskim w Leśnej wskazuje się miejsce przy ul. K. - działka nr [...]. Zgodnie z § 4 wskazanego aktu "Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] Wojewoda D. na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdził nieważność uchwały, z powodu podjęcia jej bez podstawy prawnej.

Zdaniem organu nadzorczego uchwała ta ogranicza zasadę równości i swobody działalności gospodarczej. Przepisy Konstytucji oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowią podstawy i wyznaczają kierunek działania organów władzy publicznej w zakresie ich prawnej regulacji i ingerencji w sferę stosunków gospodarczych podmiotów mających status przedsiębiorcy. Organy władzy mogą podejmować działania i czynności w wymienionym zakresie tylko i wyłącznie na podstawie, w ramach i formach przewidzianych przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa. Działania te powinny uwzględniać konstytucyjne zasady legalności (działania zgodnego z prawem), swobody działalności gospodarczej, równości wobec prawa oraz zasady sprawiedliwości społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00