Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 maja 2007 r., sygn. III SA/Wr 86/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Sędziowie Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 maja 2007 r. sprawy ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Miejskiej w S. P. z dnia [..] nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na likwidację drogi I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Wojewoda D. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu uchwałę Rady Miejskiej w S. P. Nr [...], z dnia [...] w sprawie wyrażenia zgody na likwidację drogi nie zaliczanej do żadnej kategorii dróg publicznych, wnosząc na podstawie art. 147 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) o stwierdzenie jej nieważności.

W uzasadnieniu skargi wojewoda stwierdził, że Rada Miejska w S. P. podjęła na sesji dnia [...] uchwałę Nr [...] z istotnym naruszeniem art. 26 ust. 1 i art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) oraz z istotnym naruszeniem art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), a także art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r., Nr 204, poz. 2086 ze zm.). Z uwagi na upływ 30 dniowego terminu na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego, Wojewoda D. wniósł na powyższą uchwałę skargę w trybie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Przechodząc do szczegółowych wywodów skargi, organ nadzoru stwierdził, że uchwałą Nr LII/584/06 Rada Miejska w S. P. wyraziła zgodę na likwidację dróg nie zaliczanych do żadnej kategorii dróg publicznych. Gmina jako podmiot posiadający osobowość prawną (art. 165 Konstytucji RP, art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym), mający pełną zdolność prawną, działa poprzez swoje organy, którymi zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o samorządzie gminy są rada gminy oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta). Przepisy ustawy o samorządzie gminnym determinują sytuację prawną, zakres kompetencji, kierunków i prawnych form działania organów gminy. Według art. 15 ust. 1 tej ustawy, organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy. Według art. 26 ust. 1 ustawy, organem wykonawczym gminy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Do jego zadań należy między innymi wykonywanie uchwał organu stanowiącego - rady gminy oraz wykonywanie innych zadań gminy określonych w przepisach szczególnych (art. 30 ustawy o samorządzie gminnym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00