Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Ol 487/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Asesor WSA Katarzyna Matczak Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi A. S. i F. S. Zakład "A" s.c. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził u L. M. chorobę zawodową: astmę oskrzelową, wymienioną w poz. 6 wykazu chorób zawodowych, określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej, potwierdzonego orzeczeniem lekarskim nr "[...]" Wojewódzkiego Zespołu Medycyny Przemysłowej z dnia "[...]". W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że stosownie do § 2 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r., przy stwierdzaniu chorób zawodowych uwzględnia się choroby ujęte w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Uwzględniając zaś, że podstawę wydania przez Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej orzeczenia o rozpoznaniu u L. M. choroby zawodowej stanowiły wyniki konsultacji specjalistycznych oraz dodatnie wskaźniki przeprowadzonych testów skórnych w zakresie czynnika uczulającego: mąka żytnia, pszenna i kukurydziana, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w toku postępowania administracyjnego dokonał oceny narażenia zawodowego i stwierdził, iż L. M. w okresie 1999-2002 odbywał praktykę zawodową jako uczeń-piekarz, a w okresie 2002-2005 pracował na stanowisku piekarza, będąc narażonym w środowisku pracy na działanie pyłu mąki pszennej i żytniej. Przeprowadzone w sprawie postępowanie wyjaśniające - w ocenie organu I instancji - uprawniało do stwierdzenia u L. M. choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00