Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Gd 330/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Sędziowie: NSA Marek Gorski NSA Zdzisław Kostka Protokolant Sekretarz Sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 8 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 21 lutego 2006 r. nr [...]; 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] na rzecz skarżącej L.W. kwotę 46 (czterdzieści sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 lutego 2006 r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny [...] stwierdził brak podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u L.W. wymienionej w pozycji 1 - zatrucia ostre lub przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez benzen lub jego homologii według wykazu chorób zawodowych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach /Dz. U. z 2002 r. nr 132, poz.1115/.

W uzasadnieniu organ wskazał, że L. W. w okresie od 2.08.1976 r. do 31.05.1980 r. zatrudniona była na stanowisku technologa w B. Fabryce Urządzeń Chłodniczych "A" SA, zaś w okresie od 2.06.1980 do 28.07.2005 r. na stanowiskach: technolog przetwórstwa tworzyw sztucznych, technolog, specjalista technologii materiałowych użytych do produkcji wyrobów - praca w laboratorium, z tym że w latach 2002 - 2005 miała kontakt z ksylenem. Następnie organ pierwszej instancji podniósł, iż dostarczona dokumentacja lekarska, specjalistyczne badania przeprowadzone w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w G., a następnie przez Instytut Medycyny Pracy w Ł. nie dały podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u strony. Z opinii Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w G. wynika, że L. W. cierpi na zespół pozapiramidowy o nieustalonej etiologii, wykluczono tło zawodowe jej schorzenia wskazując na brak narażenia zawodowego na ksylen w rozumieniu czynnika toksycznego inicjującego chorobę z uwagi na krótki 2-letnia kontakt z ksylenem i wartości poniżej NDs oraz brak danych klinicznych sugerujących, że w przewlekłym zatruciu ksylenem (które co prawda objawia się głównie uszkodzeniem OUN) dochodzi do uszkodzenia układu pozapiramidowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00