Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 lipca 2006 r., sygn. II SA/Op 197/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) asesor sądowy Elżbieta Naumowicz Protokolant referent - stażysta Wioletta Moj po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2006 r., sprawy ze skargi S. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O. orzekł o nie wystąpieniu u S. K. choroby zawodowej w postaci pylicy krzemowej płuc, wymienionej w pozycji 3.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych... (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). W uzasadnieniu decyzji organ podał, że na podstawie orzeczenia lekarskiego nr [...] wystawionego przez Instytut Medycyny w S. brak jest podstaw do rozpoznania u S. K. choroby zawodowej - pylicy płuc. Przeprowadzone, bowiem przez Instytut badania lekarskie, jak również wyniki wcześniejszych badań histopatologicznych materiału biologicznego pobranego z płuc S. K., a także wykonany radiogram klatki piersiowej nie wykazały charakterystycznych zmian umożliwiających rozpoznanie pylicy płuc jako choroby zawodowej, pomimo, że przeprowadzone badania środowiskowe zapylenia na stanowisku pracy badanej wykazały przekroczenie obowiązujących norm higienicznych w zakresie najwyższego dopuszczalnego stężenia.

Odwołanie od tej decyzji złożyła S. K. wskazując w nim, iż nie zgadza się z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O., gdyż przesłanki stwierdzenia u niej choroby zawodowej spełnione zostały częściowo, bowiem na wydziale na którym była zatrudniona przekroczone były dopuszczalne normy zapylenia. Zdaniem odwołującej schorzenie na jakie obecnie się uskarża ma na pewno związek przyczynowy z pracą jaką wykonywała, zaś klasyfikacja chorób, które zaliczane są do chorób zawodowych jest nieporozumieniem, gdyż znajomi z miejsca pracy z którymi pracowała na wydziale w latach 40 - 50-tych, też nie mieli stwierdzonej choroby zawodowej, lecz raka i już nie żyją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00