Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2006 r., sygn. IV SA/Po 286/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz-Frymus Sędziowie WSA Maciej Dybowski (spr.) WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant sekr. sąd. Monika Wiśniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] /-/E.Kręcichwost-Durchowska /-/E.Makosz-Frymus /-/M.Dybowski KB/

Uzasadnienie

sygn. IV SA/Po 286/06

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na podstawie art. 5 ust. 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (j. t. Dz.U. 90/98/575 ze zm.) nie stwierdził u S. M. choroby zawodowej: obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wymienionej w poz. 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. 132/02/1115- dalej rozporządzenie z 2002 r.).

W uzasadnieniu Powiatowy Inspektor wskazał, że S. M. zatrudniony był w Urzędzie Miejskim - Ochotniczej Straży Pożarnej na stanowisku kierowcy. S. M. w latach 1953-62 zatrudniony był na stanowisku traktorzysty ciągnika Ursus C-45; w latach 1962-68 na stanowisku kierowcy karetki; w latach 1968-76 kierowcy autobusu Jelcz RTO i samochodu ciężarowego; w latach 1981-96 jako kierowca-mechanik pojazdów Star 244 i Jelcz 317. Brak jest pomiarów hałasu na ww stanowiskach i nie ma możliwości odtworzenia warunków pracy S. M. , bowiem pojazdy, które obsługiwał, wycofano z eksploatacji. Orzeczenie lekarskie wydane przez Poradnię Chorób Zawodowych Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy- Ośrodka w [...] (dalej WCMP) określa schorzenie S. M. jako zmiany zapalne ucha środkowego prawego, niedosłuch typu mieszanego ucha prawego, niedosłuch odbiorczy typu ślimakowego ucha lewego. Przeprowadzone u Zainteresowanego badania specjalistyczne nie potwierdziły występowania zmian przewidzianych w poz. 21 załącznika do rozporządzenia z 2002 r. Stwierdzony u Zainteresowanego ubytek słuchu nie jest typowy dla objawów klinicznych przewlekłego urazu akustycznego. W dokumentacji medycznej jest tylko jedno badanie audiometryczne z dnia 20 listopada 2000 r., potwierdzające niedosłuch typu mieszanego ucha prawego, niedosłuch odbiorczy ucha lewego. Brak udokumentowanych objawów chorobowych upoważniających do rozpoznania choroby zawodowej. Siedmioletni okres od zaprzestania pracy nie daje podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. Orzeczeniem nr [...] Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (dalej IMP) rozpoznano ubytek słuchu typu mieszanego ucha prawego, odbiorczy ubytek słuchu lewego typu pozaślimakowego, zmiany pozapalne w uchu środkowym prawym. Przeprowadzone badania otolaryngologiczne i audiologiczne, zweryfikowane audiometrią obiektywną (tympanometria, ABR) z uwzględnieniem audiometrii słownej, wykazały u S. M. obustronny głęboki niedosłuch z podwyższeniem progu słuchu UP-75 dB, UL-56,6 dB (obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 1, 2, 3 kHz). Charakter niedosłuchu nie jest typowy dla skutków ekspozycji na hałas i ma etiologię pozazawodową (zmiany pozapalne w uchu środkowym, uszkodzenie typu pozaślimakowego). Próg słuchu u S. M. zweryfikowany ABR wskazuje na słuch lepszy niż prezentowany w audiogramie tonalnym; wyniki audiometrii słownej wskazują na częściowe upośledzenie wydolności społecznej słuchu. Stwierdzone u Zainteresowanego schorzenie nie jest objęte wykazem chorób zawodowych; brak podstaw do uznania schorzenia za chorobę zawodową mimo, że S. M. był narażony na hałas.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00