Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. III SA/Łd 198/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek (spr.),, Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Protokolant asystent sędziego Agata Brolik-Appel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi E. U. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [..] nr [..] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją nr [..] z dnia [...] nie stwierdził u E. J.-U. choroby zawodowej narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym, wymienionej pod poz. 15 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

W odwołaniu od powyższej decyzji E. J.-U. zawarła prośbę o przeanalizowanie ponownie przebiegu wieloletniej pracy zawodowej jako nauczyciela. Podniosła przy tym, iż zaistniałe schorzenia krtani nabyła w trakcie wykonywania pracy zawodowej.

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł., po rozpatrzeniu powyższego odwołania, utrzymał w mocy ww. decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. nr [...] z dnia [...].

W motywach swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż postępowanie w sprawie choroby zawodowej u E. J.-U. zostało rozpoczęte na podstawie skierowania na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej wystawionego przez lekarza otolaryngologa. Organ I instancji zaskarżoną decyzję wydał w oparciu o dokumentację z przebiegu pracy zawodowej, w której uwzględnione zostało występowanie wzmożonego wysiłku głosowego oraz wyniki orzeczeń lekarskich dwóch specjalistycznych uprawnionych do orzekania o chorobach zawodowych jednostek orzeczniczych, tj. Przychodni Konsultacyjno-Diagnostycznej WOMP w Ł., która stwierdziła brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej i Instytutu Medycyny Pracy w Ł., gdzie potwierdzono brak klinicznego rozpoznania cech przewlekłej choroby narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00