Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. III SA/Łd 152/06

 

Dnia 20 czerwca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek, Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.), Protokolant Asystent sędziego Piotr Pietrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2006 roku sprawy ze skargi J. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] i decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

III SA/Łd 152/06

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 października 2003 r. w sprawie II SA/Łd 1897/00 Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę J. K., uchylił zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] o braku podstaw do uznania rozpoznanych u J. K. zmian chorobowych za chorobę zawodową.

W uzasadnieniu Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ł. zaniechał przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego co do ewentualności zaistnienia choroby zawodowej u skarżącego, skutkiem czego nie doprowadził do uzyskania niezbędnych danych, o jakich mowa w § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych. Zaniechanie przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego spowodowało, że ustaleniami wynikającymi z takiego dochodzenia nie dysponowały jednostki orzecznicze, wydające orzeczenia, ani organy orzekające obu instancji.

Sąd powołując treść dwóch orzeczeń Poradni Chorób Zawodowych w Ł. z dnia [...] wskazał na sprzeczność zawartych w nich wniosków co do tego, czy nadmierny wysiłek głosowy jest czynnikiem etiologicznym chorób nowotworowych krtani. W ocenie Sądu również stwierdzenie zawarte w orzeczeniu lekarskim Instytutu Medycyny Pracy w Ł. z dnia [...], iż brak jest podstaw do uznania związku przyczynowego pomiędzy stwierdzonym schorzeniem krtani a pracą zawodową, nie zostało w żaden sposób umotywowane. Ponadto Sąd, odnosząc się do stwierdzenia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. , że schorzenia chorobowe skarżącego nie są ujęte w wykazie chorób zawodowych zwrócił uwagę, iż rozpoznano u skarżącego raka krtani oraz przewlekły nieżyt gardła suchy, a w załączniku do rozporządzenia z dnia 18 listopada 1983 r. w pkt 6 do chorób zalicza się m.in. nieżyt błon śluzowych gardła, zaś w pkt 9 nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników rakotwórczych występujących w środowisku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00