Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2006 r., sygn. III SA/Wr 194/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis, Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), , Protokolant Halina Rosłan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2006 r. sprawy ze skargi A S.A. we W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia 21 lutego 2005 r., Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Organy Inspekcji Sanitarnej ustaliły, że F. M. był zatrudniony w A S.A. we W. od 26 października 1960 r. do 30 września 1993 r. na następujących stanowiskach:

w latach 1960-1964 jako marynarz, bosman na barkach bez napędu,

w latach 1965-1968 jako bosman na barkach motorowych,

w latach 1969-1993 jako kierownik statku na barkach motorowych.

Od 1 października 1993 r. zainteresowany przebywa na emeryturze.

W ramach pełnionych funkcji na statku, do obowiązków F. M. należały: prace pokładowe, prace porządkowo-konserwacyjne, prace nawigacyjne (sterowanie i kierowanie czynnościami manewrowymi barki). Z charakterystyki stanowiska pracy oraz wyników badań środowiskowych przeprowadzonych 31 stycznia 1980 r. przez Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w G. wynika, że w okresie zatrudnienia F. M. narażony był na nadmierny hałas, którego natężenie w sterówce wynosiło 78-88 dB/AA. W czasie rejsu czas obsługi steru przez jedną osobę trwał średnio 6 godzin na dobę. Strona była badana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w K.-K. 28 sierpnia 1998 r., gdzie rozpoznano: "Obustronne upośledzenie słuchu o charakterze odbiorczym. Średnie ubytki słuchu po odliczeniu poprawki na wiek wynoszą ucho prawe - 39 dB, ucho lewe - 32 dB. Wielkość i charakter ubytku słuchu oraz charakter i miejsce pracy upoważniają do rozpoznania zawodowej etiologii schorzenia."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00