Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 maja 2006 r., sygn. I SA/Wr 1060/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędziowie NSA Lidia Błystak Asesor WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca) Protokolant po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2006 r. sprawy ze skargi J. i B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z dnia [...]r. , nr [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 5615 zł (pięć tysięcy sześćset piętnaście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w W. z dnia [...]r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z dnia [...]r. nr [...], odmawiającą J. i B. P. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r.

Jak wynika z akt sprawy, pismem z dnia [...]. J. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "A Sp. jawna Zakład Pracy Chronionej w S., zwrócił się do Urzędu Skarbowego w Ś. z wnioskiem o zwrot nadpłaty z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2002 w kwocie [...]zł. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25.06.2002r. ,sygn. akt K.45/01, opublikowany w Dz. U. Nr 100, poz. 923 - podatnik stwierdził, że rozpoczynając w 1999 roku długookresowe przedsięwzięcie na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ww. zakładzie, polegające na podjęciu inwestycji pn. budowa budynku rehabilitacyjno-wypoczynkowego w B. G. - działał w zaufaniu do organów państwa, w związku z czym winien korzystać z ochrony praw nabytych, a zatem Jego wniosek o dokonanie zwrotu nadpłaty podatku jest w pełni zasadny. Powołaną na wstępie decyzją z [...]r. organ l instancji odmówił J. i B. P. stwierdzenia nadpłaty za żądany okres. Powołując się na istniejący stan prawny oraz przedłożone przez stronę dowody na okoliczność udokumentowania długookresowych przedsięwzięć inwestycyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych w związku z tworzeniem bazy rehabilitacyjno-wypoczynkowej, organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że w przedmiotowej sprawie nie doszło do naruszenia zasady ochrony praw nabytych i zasady ochrony interesów w toku, ponieważ pozwolenie na budowę Spółka otrzymała dopiero [...]r., zaś poniesione wcześniej wydatki dotyczyły prac przygotowawczych i projektowych, z natury rzeczy odwracalnych - wobec czego orzekł o odmowie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00