Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2006 r., sygn. II SA/Wa 508/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej (spr.) Sędzia WSA - Eugeniusz Wasilewski Protokolant: - Magda Magdoń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2006 r. sprawy ze skargi E. O. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku, 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] grudnia 2005 r. Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 maja 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 141/05 w sprawie ze skargi E. O. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] września 2004 r. W uzasadnieniu wskazał, że odmawiając przyznania świadczenia w drodze wyjątku Prezes ZUS nie oparł swojego rozstrzygnięcia na wyczerpujących dowodach, jak również nie poddał szczegółowej analizie zebranego w sprawie materiału.

W ocenie Sądu, okoliczności o jakich mowa w art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie zostały przez organ należycie rozważone. Przede wszystkim pominięto fakt, że skarżąca niemal nieprzerwanie do [...] marca 1998 r. pracowała, w związku z czym legitymuje się łącznym okresem składkowym i nieskładkowym, wynoszącym ponad 20 lat. Sąd stwierdził też, że schorzenie, które stwierdzono u skarżącej rozwija się stopniowo i powoli, zaś występujące w jej przebiegu [...], mogły stanowić szczególne okoliczności, wskutek których nie spełniła ona warunków do przyznania renty w trybie zwykłym. W toku zatem ponownego rozpoznania sprawy organ powinien zbadać i wyjaśnić przyczyny zaprzestania przez skarżącą wykonywania pracy od kwietnia 1998 r., a w szczególności ustalić datę powstania choroby będącej przyczyną całkowitej niezdolności do pracy oraz stopień jej zaawansowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00