Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2006 r., sygn. II SA/Wa 569/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej (spr.) Asesor WSA - Jacek Fronczyk Asesor WSA - Janusz Walawski Protokolant: - Małgorzata Płodzicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2006 r. sprawy ze skargi G.S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...], 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 1747/04 w sprawie ze skargi G.S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku, uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję, odmawiającą przyznania skarżącemu renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu wskazał, że odmawiając świadczenia, Prezes ZUS nie poparł swojego rozstrzygnięcia wyczerpującymi ustaleniami, nie poddał szczegółowej analizie zebranych w sprawie materiałów dowodowych oraz nie ustosunkował się do całokształtu argumentacji skarżącego. Pominął także, iż skarżący wykazywał aktywność zawodową, pomimo trudności na rynku pracy, pracował bowiem w 1997 r., a nadto bezpośrednio przed chorobą od [...] kwietnia do [...] czerwca 2003 r. W ocenie Sądu, gdyby nie ciężka choroba skarżącego, mógłby on nabyć uprawnienia do renty w trybie zwykłym. Również ustalona przez lekarza orzecznika ZUS data powstania całkowitej niezdolności do pracy budzi, zdaniem Sądu, wątpliwości, bowiem zabiegi operacyjne były przeprowadzone w czerwcu i sierpniu 2003 r., zaś jako wspomnianą datę przyjęto dopiero datę wyczerpania okresu zasiłkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00