Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 maja 2006 r., sygn. I SA/Lu 276/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Halina Chitrosz, NSA Anna Kwiatek (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Marta Sochal, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2006 r. sprawy ze skargi T.N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej - oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Celnej, po rozpoznaniu zażalenia T.N. prowadzącego przedsiębiorstwo "[...]" we W., utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] marca 2005 r. w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarządzenie w sprawie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułów wykonawczych [...], [...] obejmujących należności celne określone decyzjami Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] i z dnia [...]stycznia 2005 r.

W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor Izby Celnej za nieuzasadniony uznał zarzut prowadzenia postępowania egzekucyjnego bez podstawy prawnej, sformułowany z powołaniem art. 33 pkt 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2002 r. Nr 110 poz. 968 ze zm.). Wyjaśnił, że egzekwowany obowiązek zapłaty należności celnych wynikał z doręczonych w dniu 20 stycznia 2005 r. decyzji i termin jego wykonania upłynął w dniu 31 stycznia 2005 r. Wobec braku wpłaty określonych decyzjami należności wierzyciel w dniu 15 lutego 2005 r. wystosował do zobowiązanego upomnienia, doręczone w dniu 21 lutego 2005 r., przypominające o obowiązku zapłaty, a to stosownie do art. 15 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2002 r. Nr 110 poz. 968 ze zm.). W treści upomnienia wskazano, że w przypadku nieuregulowania należności w terminie 7 dni od jego doręczenia wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Postępowanie egzekucyjne wszczęto w dniu 7 marca 2005 r. doręczając dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienie o zajęciu i jednocześnie doręczając zobowiązanemu odpis tytułów wykonawczych (art. 26 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym). Wierzyciel wyjaśnił, że postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem odrębnym od postępowania celnego, a fakt złożenia odwołań od decyzji z wnioskiem o wstrzymanie ich wykonania, nie powodował nieistnienia obowiązku lub braku jego wymagalności, bowiem, zgodnie z art. 224 ordynacji podatkowej, złożenie odwołania od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania. Organ wskazał też, że do dnia wystawienia tytułów wykonawczych, zobowiązany, mimo stosownego pouczenia zawartego w decyzjach, od których wniósł odwołania, nie złożył zabezpieczenia wymagalnych należności, ani nie wydano postanowienia o wstrzymaniu wykonania zaskarżonych odwołaniami decyzji. Zdaniem wierzyciela, nieuzasadniony był też zarzut zastosowania zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego (zajęcia rachunku bankowego), gdyż był to jedyny dostępny środek prowadzący do wykonania obowiązku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00