Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. III SA/Lu 609/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca),, Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant Referent Marcin Małek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokatowi M. M. kwotę [...] złote tytułem nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu.

Uzasadnienie

Inspektor Sanitarny w Lublinie decyzją z dnia [...], nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt. 1 k.p.a. w związku z art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 z późn. zm.), po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] sierpnia 2005 r. od decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego Nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u J.H. choroby zawodowej - "zespołu rowka nerwu łokciowego", utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że z zebranego materiału dowodowego, w tym z "karty oceny narażenia zawodowego" wynika, iż J. H. zatrudniony był od 16 maja 1988 r. do 30 kwietnia 2003 r. na stanowisku inspektora w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miejskiego. Do jego obowiązków należało prowadzenie gospodarki środkami rzeczowymi, zaopatrzenie materiałowo-techniczne Urzędu, administrowanie budynkiem Urzędu, nadzór nad prowadzeniem remontów, zapewnienie sprawnej łączności telefonicznej, telefaksowej i radiotelegraficznej, zakup środków bhp, nadzór nad pracą palaczy i sprzątaczek, zabezpieczenie mienia, prowadzenie małej poligrafii na potrzeby Urzędu i jednostek podległych oraz zaopatrzenie w niezbędne czasopisma i wydawnictwa. Wykonywanie kserokopii dokumentów niezbędnych do pracy w Urzędzie, stanowiło niewielką część wszystkich obowiązków J. H.. W czasie obsługi aparatu ksero skarżący nie był narażony na ucisk pnia nerwu łokciowego. Zdaniem organu odwoławczego, z tego też względu nie można uznać pracy tej za pracę szkodliwą dla zdrowia, która mogłaby spowodować powstanie schorzenia "zespół rowka nerwu łokciowego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00