Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Ke 679/05

 

Sygnatura akt: II SA/Ke 679/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie: Asesor WSA Jacek Kuza (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant: Ref. staż. Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] numer [...] w przedmiocie : choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz stwierdza nieważność poprzedzającej ją decyzji organu I instancji.

Uzasadnienie

II SA/Ke 679/05

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] wydaną w przedmiocie stwierdzenia u M.S. choroby zawodowej w postaci gruźlicy naciekowej lewego płuca, bez prątkowania bezpośredniego oraz nie stwierdził u M.S. wskazanej choroby zawodowej objętej pozycją 11 wykazu chorób zawodowych.

W uzasadnieniu swej decyzji organ II instancji stwierdził, że w związku ze sprzecznymi ustaleniami organu I instancji dotyczącymi kontaktu M.S. z chorymi na czynną gruźlicę, wszczął z urzędu postępowanie uzupełniające, mające na celu wyjaśnienie tej kwestii. W wyniku podjętych czynności, tj. wizytacji budynków Domu Pomocy Społecznej w Z., przeprowadzenia dowodu z uzupełniającej dokumentacji lekarskiej w postaci badań lekarskich pielęgniarek, opiekunek i pokojowych oraz mieszkańców grupy IV i V DPS w Z., a także przesłuchania stron i świadków, organ II instancji ustalił co następuje.

Wszystkie zachorowania na gruźlicę stwierdzone w DPS w Z. miały miejsce wśród mieszkańców grupy IV o znacznym i głębokim upośledzeniu, które uniemożliwiało im uczestniczenie w pracach porządkowych i gospodarczych oraz swobodne poruszanie się po terenie DPS.

M.S. była stałą opiekunką grupy V, zakwaterowanej w oddzielnym pawilonie oddalonym o około 100 m. od pawilonu głównego i pracowała jako odpowiedzialny materialnie opiekun grupy. W grupie V mieszkały osoby dorosłe o najmniejszym stopniu upośledzenia, które wykonywały prace w gospodarstwie DPS w Z. oraz prace porządkowe wokół budynków. Opiekunowie stali nie byli kierowani na zastępstwa do innych grup, ani nie mieli z nimi kontaktu. Ponieważ poszczególne grupy dysponowały własnymi trzonami kuchennymi i sanitarnymi, nie było możliwości używania tych samych naczyń, pomieszczeń socjalnych i sanitarnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00