Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 marca 2006 r., sygn. IV SA/Wr 457/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków Sędziowie: Asesor WSA Ewa Kamieniecka - sprawozdawca Asesor WSA Alojzy Wyszkowski Protokolant: Małgorzata Rutkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2006 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...]r. E. S. zwrócił się do Ośrodka Pomocy Społecznej w P. Z. o przyznanie zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup żywności, środków higieny osobistej i artykułów pierwszej potrzeby, podając że jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, prowadzi samotnie gospodarstwo domowe i nie ma możliwości otrzymania zatrudnienia.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia [...]r. nr [...]Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w P. Z. na podstawie art. 1 ust. 1, art. 32 i art. 43 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm. ) odmówił przyznania E. S. zasiłku celowego. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że E. S. zamieszkuje wspólnie z matką, która jest głównym najemcą i ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej osoby i rodziny powinny przezwyciężać swoje trudne sytuacje życiowe wykorzystując własne środki, uprawnienia i możliwości. Oznacza to, że najpierw powinny być wykorzystane uprawnienia przysługujące tym osobom i rodzinom na mocy innych przepisów. Przede wszystkim osoby lub rodziny są zobowiązane do zaspokajania swoich potrzeb i najbliższej rodziny własnym majątkiem i pracą. Ten obowiązek wzajemnego wspierania się przez członków rodziny to obowiązek alimentacyjny, czyli prawna powinność dostarczania sobie nawzajem ( w razie potrzeby ) środków utrzymania. Obowiązek ten obciąża wzajemnie m. in. krewnych w linii prostej ( rodziców, dzieci ) oraz małżonków. Wynika to z art. 87 i 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a prawo do alimentów jest niezbywalne i nie można się go zrzec. Matka wnioskodawcy ma stały dochód, gdyż otrzymuje z ZUS emeryturę w kwocie [...]zł. Żona wnioskodawcy, z którą wnioskodawca nie ma rozwodu ani orzeczonej separacji, ma stała pracę w Zespole Uzdrowisk K.. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym to właśnie na nich ciąży obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania wnioskodawcy niezbędnych środków utrzymania. Ponadto matka wnioskodawcy jako główny najemca lokalu ma uprawnienia i może korzystać z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00