Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. II SA/Po 768/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2012 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2011 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 21 czerwca 2011 r. M. L. zwrócił się do Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad żoną E. L.. Do wniosku dołączył odpis z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 7 czerwca 2011 r. zaliczającego E. L. do osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji do dnia 30 czerwca 2016 r. Wnioskodawcza złożył też oświadczenie, że jest jedyną osobą mogącą zapewnić żonie opiekę, bowiem E. L. nie ma żadnych krewnych w linii prostej, którzy mogliby sprawować nad nią opiekę.

Po rozpatrzeniu wniosku, Kierownik MGOPS w K. decyzją z dnia [...] 2011 r. Nr [...] odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podał m.in. art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), zgodnie z którym przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego jest wykluczone na osobę pozostającą w związku małżeńskim. Jednocześnie organ uznał, iż sytuacja E. L. jest trudna i wyjątkowa, bowiem nie ma nikogo bliskiego, któ mógłby jej pomóc.

M. L. wniósł odwołanie od powyższej decyzji, w którym podniósł, iż przyjęcie, że osoba pozostająca w związku małżeńskim nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego prowadzi do sytuacji, że dopiero rozwiedzenie się małżonków może doprowadzić do przyznania tego rodzaju świadczenia. Odwołujący raz jeszcze zaznaczył, że jego żona obecnie jest osobą potrzebującą pomocy i tylko wnioskodawca - jej mąż, jako jedyna bliska osoba, może tej pomocy jej udzielić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00