Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 marca 2006 r., sygn. II SA/Rz 828/04

 

Sygn. akt II SA/Rz 828/4 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 2 marca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Zarębska-Kobak Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] września 2004 r. NR [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] lipca 2004 r. Nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2004r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w R. po rozpatrzeniu odwołania K. Z. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] lipca 2004r. znak [...] umarzającą postępowanie w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłe zatrucie związkami ołowiu - z poz. 1 pkt 10.

W odwołaniu skarżąca podniosła, że sprawa o zatrucie ołowiem nigdy nie była rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny i nie została oddalona skarga w tym przedmiocie. Wyjaśniła, że z chwilą otrzymania dokumentacji w 1999r. stwierdzającej obecność ołowiu w moczu i we krwi nie składała żadnego wniosku do WOMP w R. o uznanie tego zatrucia jako choroby zawodowej. Aktualnie wykonane przez WOMP badanie biochemiczne nie może być wiarygodne, bo wiadomo, że ołowica jest chorobą przewlekłą, a po tylu latach po zakończeniu ekspozycji na czynnik mogą liczyć się tylko skutki zatrucia. Wniosła o przeprowadzenie przez jednostkę specjalistyczną uczciwych badań w kierunku chorych kości, tkanki miękkiej i nerwowej oraz centralnego układu nerwowego i zażądała wyjaśnienia, w jaki inny sposób niż podczas pracy zawodowej doszło do zatrucia metalami ciężkimi takimi jak ołów, gdyż kontakt z tym czynnikiem miała jedynie w okresie pracy od 1965r do 1999r. Stwierdziła, że nie zgadza się z żadnymi orzeczeniami wydanymi przez PIS w K. z [...] stycznia 2000r. i przez WIS delegatura w S. z [...] maja 2000r. Oświadczyła, że nie była badana w kierunku zatrucia ołowiem i dlatego sprawa ołowicy nie może być administracyjnie zamknięta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00