Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2006 r., sygn. I SA/Wr 591/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Mróz Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant: Asystent Michał Kazek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2006 r. sprawy ze skargi Z. M.-H. i K. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-K. z dnia [...]r. nr [...]w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Powołaną w sentencji wyroku decyzją, Naczelnik Urzędu Skarbowego W. - K. określił małżonkom Z. M. - H. oraz K. H. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. oraz odrębnie dla każdego z nich odsetki od niezapłaconych w terminie zaliczek na ten podatek.

W dniu [...]r. podatnicy wystąpili do Dyrektora Izby Skarbowej we W. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. K. z dnia [...] podając jako podstawę wniosku rażące naruszenie prawa przejawiające się w braku podstawy prawnej rozstrzygnięcia. Z uzasadnienia wniosku wynika, iż strona nie zgadza się z zaliczeniem do uzyskanych przez nią przychodów z działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 pkt 2 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.f., tj. jako przychodów z nieodpłatnego świadczenia, porzuconej przez najemcę inwestycji w jej środku trwałym oraz wartości urządzeń służących do działalności gastronomicznej. Zdaniem podatników, korzyści z uzyskanego przez nich świadczenia można rozważać w kategoriach otrzymania darowizny bądź ewentualnie odnieść do regulacji zawartej w przepisie art. 14 ust. 2 pkt 2 u.p.d.f. i na tej podstawie uznać za nie stanowiące przychodu z działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00