Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 lutego 2006 r., sygn. III SA/Gd 801/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie WSA Felicja Kajut, WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.), Protokolant Beata Kaczmar, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 20 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie choroba zawodowa oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia 9 sierpnia 2005 r., wydaną

w następstwie decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

[...] z dnia 19 stycznia 2005 r. nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny [...] na podstawie art. 104 k.p.a., art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) nie stwierdził u M. B. choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż w związku z brakiem pomiarów środowiskowych natężenia hałasu wykonywanych na stanowisku kierowcy zwrócono się do Zakładu Higieny Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w G. o opinię dotyczącą poziomu ekspozycji na hałas na stanowisku pracy w/w. W oparciu o wyniki badań poziomu dźwięku w pojazdach, które obsługiwał zainteresowany wskazana jednostka oszacowała, iż M. B. wykonując pracę zawodową nie był narażony na ponadnormatywny poziom dźwięku.

Nadto Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w G. w dniu 27 września 2000 r. wydał orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania u w/w choroby zawodowej narządu słuchu z uwagi na brak narażenia na ponadnormatywny poziom dźwięku na stanowisku pracy zainteresowanego.

W kolejnej opinii Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w G. z dnia

15 czerwca 2004 r. wskazano zaś, iż indywidualna nadwrażliwość na hałas nie może być rozważana jako przyczyna choroby zawodowej, gdyż poziomy dźwięku poniżej 75 dB (A) nie powodują uszkodzenia narządu słuchu nawet u osób z indywidualną nadwrażliwością na hałas.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00