Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. III SA/Gl 1026/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędziowie NSA Anna Apollo WSA Małgorzata Jużków Protokolant Joanna Spadek po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi Z. J. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B., w oparciu o art.1 pkt 2, art. 4 pkt 5, art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) §§ 1, 7, 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294 ze zm.) orzekł, o braku podstaw do stwierdzenia u Z. J. choroby zawodowej: przewlekłe choroby narządu głosu związane z nadmiernym wysiłkiem głosowym wymienionej w pozycji 7 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do w/w rozporządzenia.

W uzasadnieniu powyższego organ wskazał, że dla stwierdzenia choroby zawodowej, oprócz wykazania związku przyczynowego między warunkami pracy a występującym schorzeniem, koniecznym warunkiem jest rozpoznanie choroby zawodowej ujętej w obowiązującym wykazie chorób zawodowych. Z dochodzenia epidemiologicznego wynikało, że Z. J. pracowała w latach 1969-1982 jako nauczyciel w szkołach [...] w W., T. oraz W., a nadto w latach 1982-2003 w [...] Szkół w N. na stanowisku nauczyciela [...] (1982-2001), a następnie nauczyciela [...] (2001-2003). W okresie zatrudnienia korzystała z urlopów bezpłatnych, wychowawczego oraz dla poratowania zdrowia, łącznie w wymiarze [...] lat i [...] miesięcy. Z. J. była badana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy - Przychodni Chorób Zawodowych w S. oraz w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S.. Placówki te nie rozpoznały u niej choroby zawodowej. Nie kwestionując faktu pracy w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy, wobec braku rozpoznania choroby zawodowej organ uznał, że brak było podstaw do jej stwierdzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00