Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Rz 297/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Ekiert Sędziowie NSA Ryszard Bryk AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. H. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej - skargę oddala -

Uzasadnienie

II SA/Rz 297/05

UZASADNIENIE

Decyzją z [...] lutego 2005r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania, podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115) po rozpatrzeniu odwołania B. H. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2004r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej raka piersi lewej (pkt 16/6).

Na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w R. z 25.09.2003r. przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne, w toku którego ustalono, że praca skarżącej polegała głównie na wykonywaniu zdjęć rentgenowskich pacjentów zgodnie z ustalonymi metodami lub według wskazań lekarza radiologa, prowadzenie obróbki ciemniowej zdjęć - wywoływanie, utrwalanie i suszenie błon rtg oraz obsługa urządzeń do fizykoterapii. W 1998r. u B. H. stwierdzono zmiany nowotworowe w lewej piersi o złośliwym charakterze. W sprawie wydano dwa orzeczenia lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej raka piersi lewej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w R. z 9.02.2004r. oraz Instytut Medycyny Pracy w Ł. z 7.10.2004r. W uzasadnieniach wydanych orzeczeń wskazano na śladowe narażenie na promieniowanie jonizujące. Nowotwory złośliwe mogą być uznane za następstwo zawodowej ekspozycji na promieniowanie jonizujące, jeżeli prawdopodobieństwo indukcji przekracza 10% . Z wykazu dawek indywidualnych znajdujących się w bazie danych Zakładu Ochrony Radiologicznej IMP wynika, że zainteresowana w latach 1977-89 i 1996-99 była narażona na śladowe promieniowanie, co nie może być przyczyną istotnego prawdopodobieństwa indukcji raka sutka. natomiast z okresu od sierpnia 1970 do grudnia 1973r. brak danych o wielkości narażenia, ale przyjmując, że ekspozycja mogła osiągnąć wartość ówczesnej dawki granicznej (50 mSV) to prawdopodobieństwo indukcji raka sutka dopiero po ekspozycji na 200 mSV byłoby zbliżone do 10%, dlatego nie było podstaw do uznania raka sutka za chorobę zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00