Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Lu 400/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski (sprawozdawca), Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita, Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Sekretarz sądowy Wiesława Dudek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Korporacji [...] Spółka Akcyjna w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2005 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia obowiązku uiszczania corocznej opłaty za zajęcie pasa drogowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] rep [...], wydaną na podstawie art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt. 2 i ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. nr 204 poz. 2086 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania Korporacji Energetycznej od decyzji Zarządu Dróg Miejskich z dnia [...] kwietnia 2005 r. Nr [...], znak: [...] - Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał że Zarząd Dróg Miejskich decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. zezwolił stronie na umieszczanie w pasie drogowym ulicy. Wygon urządzenia infrastruktury technicznej - linii energetycznej na okres jednego roku, zobowiązując ją do uiszczenia corocznej opłaty w wysokości 27,60 zł. Odwołanie od tej decyzji złożyła Spółka kwestionując ją w zakresie zasadności nałożenia na wnioskodawcę obowiązku ponownego występowania o wydanie zezwolenia na umieszczenie urządzenia w pasie drogowym i naliczenia z tego tytułu opłaty oraz jedynie terminowego - rocznego określenia jego obowiązywania. Strona uważa, iż art. 40 ust. 2 pkt. 2 i ust. 3 ustawy o drogach publicznych nie daje podstaw do zobowiązania właściciela urządzeń znajdujących się w pasie drogowym do uiszczania stałej opłaty z tytułu wykorzystania pasa drogowego. Unormowania te dają zarządcy drogi prawo do nałożenia jednorazowej opłaty, a nie do pobierania jej cyklicznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00