Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Wr 686/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie: S.WSA Marta Semiczek S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Protokolant: Katarzyna Gierczak po rozpoznaniu w dniu 25 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób pranych za 1996 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz A S.A. we W. kwotę 11. 172 zł. (jedenaście tysięcy sto siedemdziesiąt dwa złote) tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Izba Skarbowa we W. utrzymała w mocy orzeczenie Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] określające Skarżącej kwotę zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r.

Czynności kontrolne ujawniły, iż Skarżąca zaniżyła przychody z tytułu sprzedaży wierzytelności leasingowych na rzecz Banku B S.A. i Banku C S.A. w K. oraz zawyżyła koszty uzyskania przychodów o kwotę prowizji odsetek dyskontowych od wykupionych przez bank wierzytelności. Organy podatkowe skorygowały także koszty uzyskania przychodów o kwotę stanowiącą korektę w związku z przekroczeniem limitu wydatków na reprezentacje i reklamę.

W ocenie organów podatkowych nieprawidłowości w zakresie deklarowania przychodów jak i kosztów wynikały z błędnego przyjęcia przez Skarżącą, iż umowy zawarte z Bankiem B S.A. i Bankiem C S.A. w K. ("Porozumienia o wykupie wierzytelności leasingowych" i "Umów wykupu wierzytelności związanych z transakcjami leasingowymi" ) mają charakter umów kredytowych. Dokonując analizy ww. porozumień jak również dokumentacji znajdującej się w spółce organy podatkowe doszły do przekonania, iż noszą one cechy sprzedaży wierzytelności. Potwierdzenie tej tezy znalazło się także w zapisach "Regulaminu finansowania działalności leasingowej" .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00