Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Rz 924/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Lechowska Sędziowie NSA Ryszard Bryk AWSA Joanna Zdrzałka /spr./ Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 28 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J.N. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej - skargę oddala

Uzasadnienie

II SA/Rz 924/04

UZASADNIENIE

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w R. decyzją z dnia [...] r. Nr [...]utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...]r. Nr [...] nie stwierdzającą u J. N. choroby zawodowej - przewlekłego przerostowego zapalenia krtani (poz. 6 wykazu).

Za podstawę prawną przyjął art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r.. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 65, poz.294 ze zm.).

Z uzasadnienia decyzji i akt administracyjnych sprawy wynika, że J.N. od 1978 r. do 2002 r. zatrudniony był w S. Fabryce Autobusów "A." kolejno na stanowiskach frezera, ślusarza i szlifierza. Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne w środowisku pracy wykazało, że w okresie zatrudnienia narażony był na hałas, pył krzemowy o stężeniu do 1,72 NDS oraz na oddziaływanie środków toksycznych (tlenki azotu, ozon, mangan i żelazo)o sumie krotności NDS od 1,42 do 1,92. Regularnie poddawany był badaniom okresowym, do końca lat 90-tych z wynikiem pozytywnym. W wynikach badań profilaktycznych z 2002 r., popartych badaniami audiometrycznymi i wibracyjnymi odnotowano niedosłuch obu uszu, stwierdzono też zmiany w zakresie funkcji strun głosowych - dysfonia chronica. W dokumentacji lekarskiej odnotowano dwukrotną hospitalizację na Oddziale Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego w R.w 1995 r. i w 1997 r. z rozpoznaniem przewlekłego, przerostowego zapalenia krtani. Wykonano wówczas zabiegi mikrochirurgiczne strun głosowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00