Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Lu 235/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Ryniec, Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, NSA Danuta Małysz /spr./, Protokolant asyst. Monika Bartmińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2005 r. sprawy ze skargi J.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za V, VI, VII i VIII 2004 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. nr [...] II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2005 roku, Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania J.B. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] grudnia 2004 roku, Nr [...], w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące maj - sierpień 2004 roku, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu powyższej decyzji podano, iż w toku kontroli podatkowych za sierpień 2004 roku oraz za miesiące od maja do lipca 2004 roku ujawnione zostało, iż podatnik J.B. stosował w tym okresie przy sprzedaży stolarki /okien/ PCV wyprodukowanej i montowanej przez siebie stawki tego podatku w wysokości 7 %.

Uznając, że takie rozliczenie podatku narusza prawo, organ I instancji wydał wymienioną wyżej decyzję z dnia 17 grudnia 2004 roku, w której wskazał, że zgodnie z zasadą trójpodziału działalności gospodarczej na produkcję, handel i usługi, znajdującym odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, usługi montażu artykułów branży budowlanej klasyfikuje się w zależności od tego, kto /producent, firma usługowa, firma handlowa/ dokonuje montażu. W związku z tym, skoro podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z zakupionych materiałów wytwarzał okna PCV, które następnie montował, to zaś - zgodnie z przedstawioną klasyfikacją statystyczną działalności prowadzonej przez podatnika - kwalifikuje go jako producenta, stawka opodatkowania podatkiem VAT wynosi 22 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00