Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 padziernika 2005 r., sygn. III SA/Gl 768/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.) Sędziowie: NSA Krzysztof Wujek Asesor WSA Krzysztof Targoński Protokolant: Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2005 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 104 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity w Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u S. M. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Swoje rozstrzygnięcie oparł na orzeczeniu nr [...] wystawionym przez lekarzy z Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z dnia [...] r. z którego wynikało, że nie znaleźli oni podstaw do rozpoznania u S. M. przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat. Dalej wskazano, że S. M. zatrudniona była a Zespole Szkół [...] w C. od [...] 1973 r. do [...] 2002 r., kiedy przeszła na emeryturę. Pracowała kolejno na stanowisku nauczyciela przedmiotów [...], kierownika [...], a od 1991 r. pełniła funkcje dyrektora szkoły. Ocena narażenia zawodowego przeprowadzona [...] 2003 r. wykazała, w całym okresie zatrudnienia prowadziła zajęcia dydaktyczne, w różnym wymiarze godzin, ale związane z nadmiernym wysiłkiem głosowym. W konkluzji Inspektor stwierdził, ze wobec orzeczenia jednostki orzeczniczej II instancji oraz oceny narażenia zawodowego nie znalazł podstaw do stwierdzenia zawodowej etiologii choroby narządu głosu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00