Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 wrzenia 2005 r., sygn. II SA/Sz 831/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska Sędziowie: Asesor WSA Kazimierz Maczewski /spr./ Asesor WSA Joanna Wojciechowska Protokolant st. sekr. sądowy Maria Rosochacka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2005r. sprawy ze skargi M. i A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] . Nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], UNP.[...] Prezydent Miasta odmówił nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...] w obrębie [...], oznaczonej numerem działki [...], o powierzchni [...] m2, stanowiącej własność gminy Miasto , uregulowanej w księdze wieczystej KW nr [...], na rzecz małżonków A. M. i M. J. Ż., w prawo własności. Decyzja ta została wydana w ponownym rozpoznaniu sprawy po uchyleniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na skutek wniesionego przez wnioskodawców odwołania, decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] r.o przekształceniu odpłatnym użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 2 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r.o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.). Kolegium podzieliło bowiem pogląd wnioskodawców, iż domagali się oni nieodpłatnego przekształcenia posiadanego prawa.

W uzasadnieniu wymienionej na wstępie decyzji z dnia [...] r. organ I instancji wskazał, że wnioskiem złożonym w dniu [...] r. A. M.i M. J. Ż. zwrócili się do Przewodniczącego Zarządu Miasta o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego opisanej wyżej nieruchomości, w prawo własności. Powołując się na art. 1 ust. 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności organ I instancji stwierdził, iż wnioskodawcy spełniają wymogi tych przepisów, a złożony wniosek odpowiada wymogom określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. Nr 157, poz. 1037). Wskazując dalej, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie przepisów wymienionej ustawy jest co do zasady odpłatne, organ I instancji uznał, że przewidziane w art. 6 ust. 1 ustawy przypadki, w których przekształcenie dokonywane jest nieodpłatnie nie dotyczą sytuacji wnioskodawców, w związku z czym brak jest podstaw prawnych do wydania w niniejszej sprawie pozytywnej decyzji o nieodpłatnym przekształceniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00