Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 maja 2006 r., sygn. II SA/Sz 934/05

 

łW Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Sędziowie Sędzia NSA Iwona Tomaszewska,, Asesor WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Protokolant Agata Banc, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2006 r. sprawy ze skargi Z. Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie nabycia prawa własności nieruchomości u c h y l a zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...]r. Nr [...].

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta i Gminy [...] w dniu [...] r. postanowieniem nr [...]na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 i art. 101 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2000 r., Nr 98 poz.1071 z póź. zm./ zawiesił postępowanie w sprawie wniosku z dnia [...] r. H. Z., J. Z. i Z. Z. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, położonej w [...] przy ul. [...].

Z uzasadnienia postanowienia wynika, że w trakcie rozpoznawania wniosku wyżej wymienionych organ powziął wiadomość, iż Rada Miejska w [...] złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności art. 1 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości z art. 2, art. 21 ust. 2, art. 64 ust. 2 i art. 167 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Burmistrz uznał, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie stanowi prejudykat w niniejszym postępowaniu administracyjnym, albowiem pozwoli określić, czy wyżej wymieniony przepis jest zgodny z Konstytucją, a tym samym czy może stanowić podstawę prawną do wydania decyzji w sprawie wnioskodawców. Rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy nabycie prawa własności nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. ma nastąpić odpłatnie czy nieodpłatnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00