Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 listopada 2007 r., sygn. II SA/Kr 808/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Brachel-Ziaja Sędziowie WSA Krzysztof Bogusz / del. spr. / AWSA Inga Gołowska Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2007 r. sprawy ze skargi H.W. i M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. [ ] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności - skargę oddala -
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez H. i M. (małżonków) W. była decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [....] mocą której utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [....] orzekającą o odmowie nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działki nr [....] o łącznej powierzchni ........m2, działki nr ......o powierzchni ...... m2 oraz działki nr ....... o powierzchni ......m2, jednostka ewidencyjna ........, w prawo własności na rzecz H. i M. W. na prawach wspólności ustawowej.
Wydanie tych aktów administracyjnych poprzedziło postępowanie wszczęte wnioskiem skarżących z dnia .......1998 r. (data wpływu do Urzędu Miasta K. ), w którym powołując się na ustawę z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 123, poz. 781 ze zm.), domagali się przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności co do nieruchomości oznaczonych geodezyjnie jako działki nr nr .......położonych w K. przy ul........ Wnioskodawcy podnieśli, że co do działek nr ......... wykonując prawo użytkowania wieczystego od 1996 r., a co do działek ...........od 1987 r.
Z akt sprawy administracyjnej wynikało, że aktem notarialnym z dnia ........1987 r. Skarb Państwa oddał M.i H. (małżonkom) W. w użytkowanie wieczyste działki gruntowe o nr .........odpłatnie, na 99 lat z jednoczesną sprzedażą znajdujących się na nich obiektów zabytkowych tj. dworu i spichlerza. Użytkownicy wieczyści zobowiązali się ponadto do utrzymywania parku jako ogrodu parkowego. Kolejną umową notarialną z dnia ...........1996 r. Gmina Miasta K. oddała M. i H. (małżonkom) W. w użytkowanie wieczyste działki nr .......o powierzchni odpowiednio........ Strony umowy zaznaczyły, że działki nr ............w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zieleń parkową, parki leśne, a teren działek stanowi stary park, w znacznym stopniu zdewastowany. Park przecinają ciągi komunikacyjne, tj. zaniedbane aleje spacerowe o nawierzchni gruntowej. Działki te stanowią dopełnienie do działek nr .........będących w użytkowaniu wieczystym M. i H. W., zabudowanych zabytkowym zespołem dworskim.