Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 wrzenia 2005 r., sygn. II SA/Bd 677/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędzia WSA Renata Owczarzak Asesor WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu w dniu 15 września 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi C. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] 2005r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] 2005r., Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. biorąc pod uwagę orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych we W. z dnia [...] 2002 r. oraz orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy w Ł. z dnia [...] 2003 r., decyzją z dnia [...] r. orzekł, że nie stwierdza u C. M. choroby zawodowej narządu słuchu wymienionej w pkt 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294).

Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją z dnia 24 czerwca 2003r. wydaną przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B.

W wyniku skargi złożonej przez C. M. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 21 stycznia 2004 r. uchylił zarówno decyzję Inspektora Wojewódzkiego jak też poprzedzającą ją decyzję Inspektora Powiatowego.

Sąd uznał, iż do rozpatrywanej sprawy, ze względu na datę wszczęcia postępowania administracyjnego (8 sierpnia 2002 r.) na podstawie przepisu § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach postępowanie w sprawie rozpoznania choroby zawodowej lub jej stwierdzenia (Dz. U. Nr 132, poz. 1115) mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych. Dokonując wykładni § 1 ust. 1 i 2 tegoż ostatniego rozporządzenia stwierdził, iż konstrukcja tego przepisu przemawia za tym, że w przypadku pozytywnego ustalenia, że stwierdzona u pracownika choroba zawodowa jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych i praca była wykonywana w warunkach narażających na jej powstanie, istnieje domniemanie związku przyczynowego między chorobą zawodową a warunkami narażającymi na jej powstanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00