Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 433/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędziowie: asesor WSA Marek Olejnik S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Protokolant: Anna Szokalska - Kruś po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za marzec i grudzień 1999 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] skarżący M. K. zwrócił się z wnioskiem o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za marzec i grudzień 1999 r. wraz z należnymi odsetkami, powstałych w związku z orzeczeniem o jego odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej, której był wspólnikiem. Prośbę swą uzasadniał trudną sytuacją finansową, uniemożliwiającą uregulowanie należności bez uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie i rodziny. W dniu [...] zostało wszczęte względem Strony postępowanie upadłościowe, które umorzono w dniu [...] z uwagi na brak majątku niezbędnego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Obecnie Skarżący jest bezrobotny, bez prawa do zasiłku. Do wniosku załączył kserokopię Dziennika Urzędowego Ministra Finansów z dnia 16.05.2003 r. zawierającego obwieszczenie w sprawie wykazu osób fizycznych i prawnych, którym umorzono znaczące kwoty zaległości podatkowych, dużo większe od objętych wnioskiem, a zatem istnieje przesłanka interesu podatnika, która wraz z konstytucyjnymi zasadami równości nakazuje pozytywne rozpatrzenie złożonego wniosku.

Ponadto w postępowaniu egzekucyjnym przeciwko spółce cywilnej za której zobowiązania Skarżący odpowiada organ dopuścił się nieprawidłowości, które istotnie wpłynęły na wysokość zaległości co stanowiło działanie na szkodę spółki i jej wspólników.

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. opisany wyżej wniosek rozpatrzył odmownie. Powołał się przy tym na zasadę uznania administracyjnego oraz wyjątkowość regulacji art. 67 Ordynacji podatkowej przyznającej organom podatkowym prawo umorzenia zaległości. Jest ono zależne od zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności odnoszących się tak do powstania zaległości podatkowych jak i niemożliwości ich spłaty, co w sprawie Skarżącego nie wystąpiło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00