Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Wa 902/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Grochowska-Jung, Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Asesor WSA Joanna Kube, Protokolant Paweł Groński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi D. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia przedemerytalnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] października 2002 r. 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

D. L. została zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w W. w dniu [...] grudnia 2001 r. Na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. Starosta Powiatu W. orzekł o przyznaniu skarżącej, z dniem [...] grudnia 2001 r., statusu osoby bezrobotnej oraz prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia [...] grudnia 2001 r.

Pismem z dnia 12 grudnia 2001 r. D. L. zwróciła się do Starosty Powiatu W. z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Organ I instancji, decyzją z dnia [...] grudnia 2001 r. orzekł o odmowie przyznania prawa do przedmiotowego świadczenia.

Od tej decyzji skarżąca złożyła odwołanie do Wojewody [...] wskazując, że do okresu uprawniającego do zasiłku winien być jej doliczony okres wychowywania dzieci od [...] lipca 1985 r. do [...] października 1987 r.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2002 r. utrzymał w mocy decyzję Starosty podnosząc w uzasadnieniu, że w rozpatrywanej sprawie nie znajduje zastosowania art. 24 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 1994 roku o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, ze zm.), albowiem przepis ten ma za zadanie zaliczanie okresów opieki nad dzieckiem przed 8 czerwca 1968 r., a zatem za okres, kiedy ustawodawca nie przewidywał jeszcze urlopów wychowawczych, czy urlopów bezpłatnych dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi. Uprawnienia te obowiązywały natomiast w czasie opieki Skarżącej nad swoim dzieckiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00