Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Op 82/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr) asesor sądowy Elżbieta Naumowicz Protokolant: st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], podjętą na podstawie art. 104 § 1 i 2 KPA oraz art. 5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r., nr 90, poz. 575 ze zm.), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w N. nie stwierdził u J. S. chorób zawodowych:

1. obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowatego spowodowanego hałasem (poz. 21 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach - Dz. U. nr 132, poz. 1115).

2. zespołu wibracyjnego w postaci mieszanej: naczyniowo - nerwowej i kostno - stawowej (pozycja 22 pkt 3 w/w wykazu)

3. układu wzrokowego wywołanego czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi: zaćmy wywołanej działaniem promieniowania podczerwonego (pozycja 25 pkt 5 w/w wykazu)

W uzasadnieniu decyzji podano, że J. S. był zatrudniony w okresie od 1 września 1970 do 31 sierpnia 1971 r. w A w G. w charakterze stażysty, w okresie od 2 listopada 1971 r. do 14 lutego 1975 r. w B w G. w charakterze kierownika robót melioracyjnych, w okresie od 16 lutego 1975 r. do 30 czerwca 1976 r. jako instruktor w C w O., w okresie od 1 lipca 1975 r. do 12 listopada 1982 r. w D w O. na stanowiskach organizatora obsługi rolnej, referenta zaopatrzenia i kierownika działu gospodarczo - administracyjnego i w okresie od 15 listopada 1982 r. do 31 sierpnia 2002 r. w E w O. na stanowiskach magazyniera, od 1 marca 1989 r. na stanowisku prasera na gorąco i prasera na gorąco - hartownika, na których występowały czynniki szkodliwe w postaci hałasu o natężeniu 86 - 97 dBA, wibracja i promieniowanie podczerwone. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w O. Chorób Zawodowych w K. orzeczeniem lekarskim z dnia 23 września 2003 r., stwierdził brak podstaw do stwierdzenia żadnej z wyżej wskazanych chorób zawodowych. Ponadto w uzasadnieniu decyzji wskazano, iż po rozpoznaniu odwołania strony Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., wydał w dniu 16 grudnia 2003 r. orzeczenie lekarskie potwierdzające brak podstaw do rozpoznania jakiejkolwiek choroby zawodowej. W jego uzasadnieniu wskazano, że u J. S. przeprowadzono szerką diagnostykę ukierunkowaną na wykrycie ewentualnych następstw zdrowotnych narażenia na wibrację miejscową. W oparciu o analizę narażenia zawodowego, aktualne badania internistyczne, neurologiczne, ujemne wyniki prób oziębieniowych, stwierdzenie zaburzenia progów czucia wibracji umiarkowanego stopnia dla obu rąk oraz badanie ortopedyczne poparte oceną radiogramów układu kostno - stawowego kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego, nie znaleziono podstaw do rozpoznania u niego zespołu wibracyjnego, zarówno w jego postaci naczyniowo - nerwowej jak i kostno - stawowej. Na podstawie badania narządu słuchu stwierdzono, że zarówno wielkość obniżenia czułości słuchu jak i lokalizacja uszkodzenia narządu słuchu nie stanowią podstawy do rozpoznania choroby zawodowej. Badaniem Okulistycznym nie stwierdzono zmian zaćmowych, związanych ze szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00