Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 2707/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak Sędziowie Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Protokolant Adam Sak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi "A" spółka z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. skargę oddala.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...]z dnia [...]Dyrektor Izby Skarbowej we W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W.F. z dnia [...], nr [...], którą określono spółce z o.o. "A" we W. w zakresie podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz ustalono dodatkowe zobowiązania podatkowe.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ II instancji podał, iż w wyniku kontroli podatkowej zakwestionowano prawo Podatnika do uznania za sprzedaż eksportową opodatkowaną preferencyjną stawką 0% usług udokumentowanych fakturami nr [...]oraz nr [...]- obie z dnia [...], wystawionymi dla nabywcy usług B GmbH z Niemiec. Według treści faktur dotyczyły one "kosztów załadunków, rozładunków i odpraw celnych towarów w P.". W podjętym rozstrzygnięciach Urząd Skarbowy stwierdził, że Spółka skorzystała z uprzywilejowanego opodatkowania z naruszeniem art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W tym zakresie ustalono, że Strona współpracowała z A GmbH z O. (Niemcy), wykonując dla tego podmiotu usługi polegające między innymi na załadunku i rozładunku towarów w P. - na terenie zakładu produkcyjnego C, jak również przygotowaniu niezbędnej dokumentacji wywozowej i dokonywaniu odpraw celnych towarów. W toku kontroli podatkowej przedstawiciel Spółki wyjaśnił, iż objęte wskazanymi powyżej fakturami usługi wykonywane były na podstawie zleceń telefonicznych lub przesyłanych pocztą elektroniczną od dyspozytorów kontrahenta zagranicznego, z którym łączy Stronę wieloletnia współpraca, tak że nie było potrzeby w odniesieniu do wykonywanych usług zawierania pisemnej umowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right