Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Wr 2247/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Moskała Sędziowie - Sędzia NSA Krystyna Anna Stec - Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant - Halina Rosłan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 21 sierpnia 2003 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 21 sierpnia 2003 r., Nr [...], wydaną po rozpatrzeniu odwołania A. K., Samorządowe Kolegium w L. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia 1 lipca 2003 r., Nr [...], w której organ pierwszej instancji odmówił stronie wydania zezwolenia na sprzedaż - do spożycia poza miejscem sprzedaży - napojów alkoholowych do 4,5 % alkoholu oraz piwa, w placówce handlowej przy ul. G. A. [...] w L.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy - po opisaniu pierwszoinstancyjnego postępowania i przytoczeniu zarzutów odwołującego się - przywołał brzmienie art. 18 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1082 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (jednolity tekst - Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1231 ze zm.), stwierdzając, iż strona nie przedłożyła pisemnej zgody, o której mowa w art. 18 ust. 6 pkt 3 tej ustawy, co uzasadniało odmowę wydania wnioskowanego zezwolenia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że w aktach sprawy znajduje się oświadczenie siedmiu właścicieli lokali mieszkalnych usytuowanych w wielorodzinnym budynku mieszkalnym, w którym funkcjonuje placówka handlowa A. K., którzy nie wyrażają zgody na funkcjonowanie w tym budynku punktu sprzedaży napojów alkoholowych. Organ drugiej instancji wywodził, że w rozpatrywanej sprawie adresatem normy z art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy przeciwalkoholowej są wszyscy właściciele budynku wielorodzinnego przy ul. G. A. [...] w L., skoro właściciele poszczególnych lokali nie utworzyli jeszcze wspólnoty mieszkaniowej. W stosunkach zewnętrznych każdy z nich ma więc prawo występować jako podmiot własności. Podkreślono też, że analizowany przepis ma na celu ochronę lokatorów lokali mieszkalnych przed ewentualnymi negatywnymi skutkami usytuowania w budynku mieszkalnym punktu sprzedaży napojów alkoholowych.