Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 842/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Asesor WSA Andrzej Czarnecki Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi P. S.A. na decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z dnia [...] marca 2004r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2004r. nr [...] Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych /dalej zwana Komisją/, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymała w mocy swoją własną decyzję z dnia [...] grudnia 2003r. nakładającą na P. S.A. /dalej zwane P. / karę pieniężną w wysokości 75.000,00zł w związku z niewykonaniem obowiązków określonych w art.149 ust.2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych /Dz.U. nr 139 z 1997r. poz. 934 z późn. zmianami/. Do jej wydania doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] sierpnia 2002r. w Krajowym Rejestrze Sądowym został dokonany wpis połączenia P. i P. S.A. i od tej daty P. przejęło zarządzanie Otwartymi Funduszami Emerytalnymi /dalej OFE/ obu Towarzystw. OFE S. posiadał w chwili połączenia 4,99% udziału w emisji akcji T. S.A., zaś OFE B. posiadał 9,14% udziału w emisji akcji T. S.A. Po połączeniu obu OFE ich łączny udział w emisji akcji T. S.A. przekroczył dopuszczalny próg 10%, o którym mowa w §3 ust.1 w związku z § 1 p.4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 maja 1998r. w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, oraz dodatkowych ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności lokacyjnej przez fundusze emerytalne /Dz.U. nr 63 z 1998r. poz.407 z późn. zmianami/. Przepis ten stanowi, że lokaty otwartego funduszu emerytalnego w akcje spółki giełdowej nie mogą stanowić więcej niż 10% jednej emisji. W sytuacji takiej, zgodnie z art.149 ust.2 cytowanej wyżej ustawy z dnia 28 sierpnia 1997r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, fundusz powinien dostosować działalność do wymogów ustawowych nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty zaistnienia stanu niezgodnego z prawem albo od dnia, w którym przeprowadzona wycena aktywów funduszu wykazała zaistnienie takiego stanu, przy czym wiążąca jest późniejsza data początkowa terminu. Zgodnie z art.149 ust.3 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych na wniosek zgłoszony nie później niż w terminie 1 miesiąca od daty stwierdzenia stanu niezgodnego z prawem organ nadzoru może zezwolić na przedłużenie do 12 miesięcy okresu dostosowawczego, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na ochronę interesów członków funduszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00