Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Ka 3010/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków Sędzia NSA Henryk Wach Asesor WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant ref. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2005 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Powiatowy Inspektor Sanitarny w G., w oparciu o art.1 pkt 2, art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) §§ 1, 7, 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294 ze zm.) stwierdził u J. J. chorobę zawodową pylicę płuc wymienioną w pozycji 2 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do w/wym. rozporządzenia.

W uzasadnieniu organ wskazał, że warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest jej rozpoznanie przez kompetentną placówkę diagnostyczną służby zdrowia oraz wykazanie, że warunki pracy w okresie zatrudnienia miały wpływ na wystąpienie zachorowania. W tym celu J. J. był badany w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S., gdzie stwierdzono chorobę zawodową pylicę płuc. Dalej organ ustalił, że J. J. w latach 1965 - 1979 pracował w Spółdzielni "B" w Z., z tym że do 1974 r. jako pracownik fizyczny-betoniarz, a następnie w Zakładzie C w Z. jako pracownik fizyczny. W całym okresie zatrudnienia pracownik był narażony na zapylenie. Pomiary środowiskowe dotyczące warunków zatrudnienia w latach 1974-1979 wykazały krotność przekroczenia normy zapylenia 1,2-5,5. Od 1980 r. J. J. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie D w G. przez 3 miesiące jako operator urządzeń formujących, a następnie topiarz mas mineralnych-piecowy, na którym to stanowisku pracował do 2002 r. W 1989 r w/wym. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w PPW "E" w G., które następnie w 1996 przejęła A Sp. z o.o. w G.. Badania środowiskowe przeprowadzone na stanowisku piecowego wykazały zapylenie bez przekroczeń NDS, jednakże cztery razy w miesiącu były przeprowadzane prace oczystkowe, w czasie których nie przeprowadzono pomiarów zapylenia, organ nie wykluczył zatem narażenia. Ponadto organ podkreślił, iż z dokumentacji medycznej wynika, że już na przełomie 1981/1982 zostały stwierdzone u J. J. zmiany w płucach, co pozwala przypuszczać, że proces chorobotwórczy rozpoczął się na skutek narażenia na pyły zwłókniajace o bardzo wysokiej zawartości krzemionki i przekroczeniach NDS jakie notowano w S.P.M.B. "B" w Z.. Ponadto proces ten był podtrzymywany z uwagi na okresową ekspozycję na działanie pyłów zwłókniajacych w Przedsiębiorstwie D, P.P.W. "E" oraz w A Sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00