Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 marca 2005 r., sygn. II SA/Ol 99/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Adam Matuszak Asesor WSA Bogusław Jażdżyk (Spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2005 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 22 września 2004r. znak: "[...]" Starosta S. odmówił przyznania świadczenia przedemerytalnego J. M. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż stosownie do art. 37k ust. l ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003r. Nr 58, póz. 514 ze zm.) świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku, jeżeli dodatkowo spełnia jeden z warunków określonych w pkt 1-5 ustępu pierwszego tego artykułu. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że J. M. jest współwłaścicielem spółki z o.o., w której zarząd jest jednoosobowy, a J. M. pełni funkcję Prezesa Zarządu. W ocenie organu I instancji wnioskodawca nie spełnia warunków do uzyskania statusu osoby bezrobotnej, gdyż nadal zarządza spółką, co z kolei powoduje, iż nie przysługuje mu świadczenie przedemerytalne.

Od decyzji organu I instancji odwołanie złożył J. M., podając, iż spełnia wymogi do uznania go za osobę bezrobotną w rozumieniu art. 2 ust. l pkt 2 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, gdyż jest osobą niezatrudnioną, nie pobierającą żadnego wynagrodzenia. W ocenie odwołującego się fakt powołania go na funkcję Prezesa Zarządu "A" Sp. z o.o. w S. nie upoważnia go do pobierania jakiegokolwiek wynagrodzenia z tego tytułu. Pełnienie funkcji Prezesa Zarządu nie oznacza wykonywania pracy zawodowej. Dochody z tego tytułu byłyby należne jedynie w przypadku posiadania umowy o pracę lub innej umowy podpisanej z pracodawcą. Sprawując funkcje Prezesa Zarządu odwołujący się ma obowiązek do sprawowania reprezentacji i nadzoru nad spółką, udziału w zgromadzeniach wspólników, jak i możliwość dokonywania zmian kadrowych. Za świadczenia tego typu odwołujący nie ma obowiązku pobierania wynagrodzenia. J. M. podkreślił także, iż jest gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00