Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 1 lutego 2005 r., sygn. SA/Rz 1740/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Piórkowska Sędzia NSA Bożena Wieczorska Asesor WSA Małgorzata Niedobylska /spr./ Protokolant sek.sąd. T.Tochowicz po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2005r. na rozprawie- sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] października 2003r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -
Uzasadnienie
SA/Rz 1740/03
U z a s a d n i e n i e
W dniu 4 czerwca 2001 roku "A" spółka z o.o. w W. dokonała zgłoszenia celnego JDA SAD [...] obejmującego leki, których wartość podała zgodnie z załączonymi fakturami. Zgłoszenie zostało przyjęte i towar objęto procedurą dopuszczenia do obrotu.
Decyzją z dnia [...] lipca 2003r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie określenia wartości celnej i dokonał obniżenia tej wartości o rabat cenowy otrzymany od podmiotu eksportującego na podstawie noty kredytowej z 12 lipca 2001r. nr [...].
Rozpoznając odwołanie skarżącej, Dyrektor Izby Celnej, decyzją z dnia [...] października 2003r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, powołując jako podstawę prawną art. 233 §1 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, art. 262, art.23 § l, § 9 i art. 85 § 1ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. - Kodeks celny /tekst jedn. Dz.U. z 2001r. Nr 75, poz. 802 ze zm./.
Podzielając ustalenia i wnioski organu I instancji, organ odwoławczy podał, iż przeprowadzona w skarżącej spółce kontrola wykazała nieprawidłowe określenie wartości celnej w przedmiotowych zgłoszeniach celnych.
Ustalono bowiem, że w dniu 2 sierpnia 1996r. pomiędzy skarżącą spółką, a spółką eksportującą zawarta została umowa /nowelizowana w późniejszym czasie/, według której jeśli skarżąca spółka przekroczy wartość zakupu leków określoną w rocznym planie zakupów i będzie terminowo regulowała płatności na rzecz spółki eksportującej, to spółka eksportująca zobowiązuje się przyznawać skarżącej spółce rabaty na wymienione w wykazie leki, a potwierdzeniem tego rabatu będą noty kredytowe. Wysokość tych upustów określono: na 15% jeśli wartość zakupów przekroczona zostanie o mniej niż 5%, na 25% jeśli przekroczenie to wyniesie od 5-10% i na 35% w przypadku przekroczenia planu zakupów o ponad 10%. Wymienionej wyżej umowy skarżąca spółka nie ujawniła przy dokonywaniu zgłoszenia celnego, a po otrzymaniu wskazanej wyżej noty kredytowej nie dokonała korekty zgłoszenia celnego tj. nie złożyła wniosku o zmianę nieprawidłowego zgłoszenia celnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right