Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 lutego 2005 r., sygn. III SA/Lu 23/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita, Sędzia NSA Maria Wieczorek ( sprawozdawca), Protokolant Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2005r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2004r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaskarżoną decyzją z dnia [...] znak: [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania o stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), po rozpatrzeniu odwołania M. W. z dnia [...] grudnia 2000 r. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] grudnia 2000 r. znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia u niego choroby zawodowej, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ podniósł, że zgodnie z przepisem § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) za choroby zawodowe uważa się choroby określone w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia, jeżeli zostały spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy. Natomiast z przepisu § 10 ust. 1 rozporządzenia wynika, że podstawą do wydania decyzji w sprawie choroby zawodowej jest orzeczenie lekarskie wydane przez jednostkę opieki zdrowotnej upoważnionej na podstawie przepisu § 7 i 9 ust. 1 rozporządzenia, do rozpoznawania chorób zawodowych oraz wyniki dochodzenia epidemiologicznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right