Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 października 2011 r., sygn. III SA/Kr 1113/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie WSA Elżbieta Kremer NSA Krystyna Kutzner Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 5 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
I.
W. K. zatrudniony był w następujących zakładach pracy:
- od 1958 r. do 1993 r. w A S.A. w K, obecnie B S.A. Oddział w K na stanowiskach: ślusarz, monter konstrukcji stalowych,
- od 1993r. do 1996 r. w A Centrum S.A. w K, obecnie A S.A. w K na stanowisku montera.
Pracę na wyżej wymienionych stanowiskach W. K. wykonywał w ekspozycji na hałas okresowo przekraczający normatywy higieniczne. Od 1996 roku W. K. przebywa na emeryturze.
W. K. badany był w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu [...] 2000 r. rozpoznał u badanego niedosłuch typu odbiorczego obustronny wydał orzeczenie lekarskie Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. W uzasadnieniu podano, że stopień obustronnego niedosłuchu typu odbiorczego nie daje podstaw do uznania go za chorobę zawodową.
W. K. został skierowany na badania konsultacyjne do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, który w dniu [...] 2000 r. wydał orzeczenie lekarskie Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. W uzasadnieniu podano, iż przeprowadzona diagnostyka audiologiczna obejmująca audiometrię tonalną i impedancyjną (obiektywną) wykazała obustronny niedosłuch typu odbiorczego o średniej wielkości ubytków słuchu po odliczeniu poprawki na wiek wynoszącej dla UP-28 dB, dla UL-15 dB. Zdaniem Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego ubytki słuchu o takiej wielkości nie powodują upośledzenia funkcji narządu słuchu w stopniu uzasadniającym rozpoznanie choroby zawodowej narządu słuchu.