Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 lutego 2005 r., sygn. I SA/Lu 482/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie NSA Ewa Gdulewicz (spr.),, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant specjalista Magdalena Futyma, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2005 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania B. S. reprezentowanej przez radcę prawnego T. P. od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia [...] czerwca 2004 r., Nr: [...] określającej podatek dochodowy od osób fizycznych za 1998 r. - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Jak podano w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego określił B. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r. w wysokości 71.257 zł. Podstawą określenia wysokości zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej niż wykazana w zeznaniu PIT -35 było zakwestionowanie odliczonych od dochodu umów rent w łącznej kwocie 112.000 zł. W ocenie organu I instancji między stronami umów nie został zawarty zobowiązaniowy stosunek renty w rozumieniu art. 903 kodeksu cywilnego, z uwagi na to, że umowy te nie spełniały warunku okresowości świadczeń w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

W odwołaniu od decyzji organu I instancji strona zarzuciła, iż została ona wydana z naruszeniem art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez jego niezastosowanie, art. 903 i art. 904 kodeksu cywilnego przez błędną jego wykładnię oraz art. 24a i art. 187 Ordynacji podatkowej, a także art. 2 i 7 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00